Każdy z nas bez wahania odróżni kształt kwiatu róży od innych gatunków roślin. Większość skojarzy także zapach (różany) i pierwotny kolor (różowy). Kształt, kolor i zapach to elementy budujące rozpoznawalność tej rośliny. Zarówno dla ludzi, jak i dla kwiatów czy ptaków. Zakładasz firmę i pierwsze, o czym myślisz, to logo, najlepiej takie z „efektem wow” i „mega kreatywne”. Bez niego czujesz się tak, jakby Twoja firma w ogóle nie istniała. Od niego chcesz zacząć budować tożsamość marki. Takie podejście bywa jednak problematyczne…
Na początek mała uwaga: w branży logo i logotyp to definicje dwóch różnych rzeczy. Logotyp to nazwa marki zapisana w jakiś charakterystyczny sposób. Logo to logotyp i „obrazek” czyli sygnet. Ponieważ jednak często zdarza się, że logotyp jest jednocześnie logiem marki (np. Wedel), a w potocznym języku te dwa pojęcia są używane zamiennie, również będę używać ich na przemian, by przyjemniej czytało Ci się ten tekst.
Zakładam firmę. Czy potrzebuję logo?
Po pierwsze, róża swój doskonały kształt wykształciła podczas długich lat ewolucji. Jej piękno zmieniało się najpierw w sposób naturalny, a potem dzięki zabiegom hodowców. Również Twoja firma potrzebuje nieco czasu, by:
- zbudować swój core biznesu – czasem usługi lub produkty, które planowane są jako uzupełniające, a nawet w ogóle nie są planowane, stają się tymi flagowymi,
- właściwie określić grupę odbiorców – zawęzić, rozszerzyć, zmienić, dookreślić…,
- zdecydować się, jakie kanały będą wiodącymi w komunikacji.
Jak się domyślasz, to wszystko ma wpływ na projekt logo i jego późniejsze funkcjonowanie.
Po drugie, stworzenie kwiatu kosztuje każdą roślinę ogromne zasoby cukrów i energii. Szczególnie różę, której kwiat jest imponujący. Tymczasem kiedy zakładasz działalność gospodarczą lub spółkę, często nie masz wystarczającego budżetu na stworzenie logo. Są inne, dużo ważniejsze wydatki. Pojawia się wtedy pokusa, by kupić logo za przysłowiową stówkę. To z kolei rodzi poważne ryzyko, że znak, który otrzymasz, nie tylko będzie nieprawidłowy od strony warsztatowej, ale również – całkowicie niedopasowany do Twojej marki. Wówczas nie spełni on swojej podstawowej funkcji, jaką jest identyfikacja i wyróżnienie. Poza tym może generować problemy prawne.
Prawa autorskie do logo
Niewiele osób dba o zapewnienie sobie praw autorskich majątkowych do logo. A to podstawa. Możesz mieć najbardziej kreatywne logo z efektem wow, ale jeśli nie masz do niego praw autorskich – to nic nie masz. Wydaje Ci się, że to zbędne zawracanie głowy? Wartości niematerialne i prawne (a prawa autorskie do logotypu są właśnie jedną z takich wartości) stanowią często jedne z istotniejszych aktywów firmy. Oszacowanie wartości logo ma miejsce na przykład przy sprzedaży firmy bądź wprowadzeniu jej na giełdę papierów wartościowych. Owszem, do wyceny przyjmuje się również rozpoznawalność znaku, czyli pracę, którą wykonałeś Ty lub Twój dział marketingu i PR. Niemniej punktem wyjścia jest zawsze ustalenie właściciela praw autorskich.
Grafik powinien przekazać Ci autorskie prawa majątkowe do logo, którego jest twórcą. Kluczem jest tu właśnie „bycie twórcą”. Osoba, która klei „logoski” w popularnych generatorach, korzysta z gotowych ikonek. Nie może Ci przekazać praw autorskich do nich, ponieważ sama ich nie posiada. Jej „twórczy” wkład zwykle ogranicza się do zmiany koloru i dodania nazwy firmy (często w kroju pisma narzuconym przez generator).
Czasem nawet nie zadaje sobie trudu, by zmienić nazwę wygenerowanego w ten sposób pliku. Widywałam już na stronach internetowych pliki z logotypami o nazwie typu „generatorlogo-879438541”. Raz klient przesłał mi w dobrej wierze pliki z „logo”, na których były jeszcze znaki wodne serwisu, z którego sygnet został „pożyczony”. Delikatnie pisząc, nie pomaga to w budowaniu wiarygodności ani wartości firmy.
Zadaniem projektanta graficznego lub account managera jest także sprawdzenie, jakimi logotypami posługuje się konkurencja. Oczywiście, nikt z nas nie jest w stanie zapoznać się ze wszystkimi logami, które zostały zaprojektowanie kiedykolwiek w jakimkolwiek zakątku świata. Jednak podstawowy research jest obowiązkowy. Oskarżenia o plagiat, a w skrajnym przypadku konieczność wypłaty odszkodowania na rzecz konkurencji to ostatnia rzecz, jakiej chcesz.
Zamawiając logotyp w Ogrodzie Komunikacji, otrzymujesz nie tylko gotową, oryginalną pracę, ale także pełne prawa autorskie majątkowe do niej.
Dobre logo buduje tożsamość marki
Adekwatność. To druga najważniejsza cecha dobrego logo, zaraz po legalności. Logotyp buduje tożsamość Twojej marki. Odzwierciedla jej osobowość. Stanowi opowieść o firmie. Opowieść syntetyczną, pełną przenośni i oddziałującą na wielu różnych płaszczyznach. Niezależnie od tego, jak je opiszemy, logo powinno zawsze wynikać z istoty Twojej firmy. Również dlatego nie powinno być tworzone w ciągu pół godziny z generatora logotypów. Pamiętaj, że z takich generatorów może skorzystać każdy i nagle okaże się, że znak, który Cię identyfikuje, wykorzystała również Twoja konkurencja. Nic z tym nie zrobisz, bo – pamiętasz – nie masz przecież praw autorskich majątkowych do logotypu.
Dobre logo powstaje na podstawie briefu. Każda agencja kreatywna – również Ogród Komunikacji – ma własny, autorski szablon briefu. Od niego rozpoczynamy naszą współpracę, badając potrzeby klienta oraz jego wizję firmy. Rozumiemy to, że nie każdy klient potrafi jasno określić swoje oczekiwania co do logotypu. Jednak im sumienniej przyłożysz się do tego zadania, tym lepsze efekty uzyskasz. Tym bardziej logo będzie unikatowe i naprawdę Twoje.
Logo powinno „należeć” także do Twojej grupy docelowej. Pamiętam właścicielkę salonu kosmetycznego, która z czterech propozycji logotypów wybrała nie ten, który najbardziej jej się podobał, ale to, które zdobyło największą popularność na Instagramie. Powiedziała wówczas, że to przede wszystkim jej klientki mają polubić logo. Dzięki temu będą chętniej odwiedzać salon. Słusznie przeczuła, że w mieście, w którym działa kilkadziesiąt salonów kosmetycznych oferujących podobne usługi w podobnej jakości, na decyzję zakupową będą wpływać czynniki emocjonalne i podprogowe.
Dobre logo jest ponadczasowe
Chcesz modne logo? Czemu nie, trendy w projektowaniu graficznym są właśnie po to, by z nich korzystać. Są jednak trendy, które utrzymują się przez wiele lat. Są też takie, które nie przetrwają jednego sezonu. Brytyjski portal branżowy dla grafików publikuje co roku obszerny raport o aktualnych trendach w projektowaniu logotypów. Ogromnej wiedzy, doświadczenia i intuicji wymaga, by wyłowić z tego coś, co nie będzie przelotną modą.
Najbezpieczniejsze są logotypy projektowane zgodnie z uniwersalnymi zasadami. Tak jak dobrze skrojony garnitur czy mała czarna – klasyka zawsze się obroni. Może nie zawsze rzucają na kolana od pierwszego wejrzenia, ale rok po roku utrwalają się w świadomości odbiorców. Przykładem niech będzie logo domu mody Chanel, które osobiście rozrysowała Coco Chanel i które od początku XX wieku nie zmieniło się nigdy(!). Minimalistyczny znak graficzny, prosta typografia, czerń i biel. Wartość marki Chanel w 2020 roku to ponad 36 miliardów dolarów.
W naszej agencji kreatywnej zawsze przedstawiamy klientom przynajmniej jeden projekt logo skrojony zgodnie z zasadami klasycznej elegancji. Taki logotyp przetrwa wiele lat. Pamiętamy jednak o adekwatności – czasem tożsamość marki uzasadnia większą dozę szaleństwa.
Dobre logo jest zawsze aktualne
Zaraz, zaraz, czy to nie przeczy poprzedniemu punktowi? Absolutnie nie.
Twoja firma się zmienia, zmieniają się grupy docelowe, do których chcesz trafiać, zmienia się percepcja odbiorców. Wreszcie – Ty nieustannie się zmieniasz. Jeśli logotyp ma odzwierciedlać osobowość Twojej marki, musi za nią podążać. Tak jak zbyt ciasna doniczka przestaje odpowiadać potrzebom dorosłej już rośliny, tak Twoje logo też powinno od czasu do czasu przejść lifting. Robią tak największe domy mody, koncerny motoryzacyjne czy firmy z branży IT. Zainspiruj się więc dobrymi praktykami znanych marek i zaplanuj ich wdrożenie również w swojej spółce czy jednoosobowej działalności gospodarczej.
Dobry projektant graficzny już na etapie projektowania pierwszego logotypu przewiduje w nim przestrzeń dla przyszłych zmian. Oczywiście, nikt z nas nie wie, co zdarzy się za rok czy kilka lat i jak w szczegółach będzie wyglądać lifting logotypu. Jednak jest możliwe takie zaprojektowanie logo, by podczas kolejnych liftingów dostosować je do nowych okoliczności bez naruszania tego, co jest jego istotą. Chyba że całkowicie zmienisz koncepcję działania swojej firmy, ale wtedy to już materiał na inną opowieść – o rebrandingu.
Ile kosztuje logo?
Jak pewnie się domyślasz, stworzenie naprawdę dobrego logo wymaga kilkudziesięciu godzin pracy. I nie chodzi tu nawet o samą pracę kreatywną. Sam proces badania konkurencji, poznania firmy klienta, analiza grup docelowych zajmuje sporo czasu. Do tego dochodzi ogólna wiedza dotycząca kodów kulturowych, psychologii, marketingu. I jeszcze wiedza szczegółowa z zakresu projektowania graficznego, znaczne szersza niż ta, która przekazywana jest zwykle podczas jednego webinaru czy trzydniowego wyzwania. Jak się domyślasz – dobre logo raczej nie będzie kosztować stu złotych. Ale to inwestycja na lata i klucz do budowania Twojego wizerunku. Nie musisz mieć logo od razu na starcie działalności Twojej firmy. Ale jeśli już się na nie decydujesz, zdecyduj się na coś, co naprawdę będzie powodem do dumy.
Porozmawiajmy
Chcesz zamówić logo dla swojej firmy? Planujesz rebranding? Z chęcią przygotujemy dla Ciebie logo, które będzie budowało wizerunek Twojej marki.